Zažite niečo nezvyčajné! Pobozkajte svoju ropuchu

Máte radi prírodu? Chcete jej pomôcť a popritom zažiť niečo neobyčajné, vzrušujúce? Akcia Pobozkaj ropuchu je potom tou pravou pre vás. Pri jazere Striebornica nad obcou Moravany nad Váhom ju ochrancovia prírody a dobrovoľníci organizujú už od roku 1988. Ťah žiab sa rozbieha a s nimi aj záchranné prenosy. Od soboty 18. marca až do ukončenia ťahu môžete pomáhať členom OZ Kvas a za svetla čeloviek a bateriek prenášať ropuchy či skokany.

Prenášania žiab sa zúčastňujú zväčša rodiny s deťmi, keďže akcia poskytuje jedinečný zážitok a adrenalín. Deti vyzbrojené baterkami si užívajú tajomno skorých jarných večerov a pomáhajú žabkám cez cestu do bezpečia jazera, kde nakladú vajíčka.
Vlani bolo prenesených 2500 žiab, pričom rok im veľmi neprial, keďže bolo sucho a tak isto sa menili trasy ťahu. Rok predtým preniesli dobrovoľníci takmer 8000 žiab.

Pri prenose sa ráta počet samcov, samičiek a párov, rovnako ako počet skokanov. Tieto počty organizátori zapisujú, aby vedeli výsledky prenosov štatisticky vyhodnotiť. Rozoznať samčeka a samičku ropuchy bradavičnatej je veľmi jednoduché. Samička je výrazne väčšia ako samček.

Ak teda chcete vyskúšať aké pocity prežívajú záchrancovia života, príďte večer o 18:30 h na parkovisko pri jazere Striebornica. Info o ukončení prenosov nájdete na stránke OZ Kvas.


-rp-