Top automobilový dizajn Československa z pred roku 1989 vystavia na týždeň v Piešťanoch

Výstavu predstavujúcu avantgardu československého automobilového dizajnu s názvom AUTOLINEA CZECHOSLOVAKIA 1959 – 1989 otvoria v sobotu 18. marca v piešťanskom Dome umenia. Expozícia mapuje 40 rokov tvarových riešení automobilových karosérií a predstaví diela 14 autorov, z ktorých až 9 žilo a vytváralo zaujímavé koncepty práve v Piešťanoch. Prezentované budú modely automobilov i množstvo doteraz nezverejnených kresieb a fotografií prototypov. Vernisáž je naplánovaná o 14.00 hodine vo výstavnej sieni Domu umenia, pričom výstava potrvá do 25. marca.

Výstava AUTOLINEA CZECHOSLOVAKIA 1959 – 1989 bude prezentovať tvorbu automobilových dizajnérov Vladimíra Arjamova z Ruska, Jána Cina, ktorý zo Slovenska emigroval do Ameriky, českých autorov Otakara Ďiblika, Pavla Hušeka, Václava Kasíka, Václava Krála sa Slovákov Milana Biroša, Petra Chudého, Andreja Chotváča, Ivana Matušíka, Pavla Mikšíka, Františka Nemca, Jána Oravca a Vladimíra „Enzo“ Žáka, z ktorých až deväť je spojených s Piešťanmi. Ich návrhy a projekty síce často vznikali v skromných pomeroch, ale napriek tomu dokázali svojimi nápadmi konkurovať svetovým automobilovým značkám. Vďaka ich nadšeniu vzniklo v bývalom Československu množstvo modelov, výkresov, obrazov a skíc na autorských posteroch, za ktorými sa skrývajú fascinujúce a často dojemné príbehy, plné buldočej húževnatosti.

spider

„Čo skica, to príbeh, čo projekt, to román, čo dizajn, to óda na radosť a nadšenie tvoriť krásne veci v podmienkach spoločnosti, ktorá pod humanitou a krásnom rozumela plné bachory a opilecké excesy. Dizajnové diela určite nemali byť provokáciou, ale boli. Realizácia prototypov bola zákonne a vyhláškami dôkladne zakázaná, možná len na základe výnimky zo zákona. Aj tak ale vznikli v tejto dobe vymierania remesiel, hurá systémov a chytráctva, diela vo svojej myšlienkovej a tvorivej substancii svieže, novátorské, navýsosť humánne a krásne,“ uvádza k výstave jeden z dizajnérov Peter Chudý.

DSC09876

Andrej Chotváč a Peter Chudý

Českej i Slovenskej republike patrí v dnešných dňoch právom titul automobilovej veľmoci, ale určite nie len kvôli počtu vyrobených kusov automobilov na jedného občana, ale aj vďaka relatívne veľkému počtu automobilových dizajnérov. Šikovní a tvoriví autori pracujúci v zahraničných automobilkách udávajú súčasný smer svetovému vzhľadu motorových vozidiel. Dejiny tvorby tvarových riešení automobilových karosérií sú v oboch krajinách veľmi pestré, pričom na Slovenku je ich minulosť ešte stále zahalená rúškom tajomstva. Objavovanie autorov, kresieb, fotografií a modelov je detektívka a archeológia zároveň a aj preto nazvali autori výstavy svoj projekt Archeodizajn, s ambíciou presnejšie definovať bádateľskú činnosť v automobilovom dizajne.

Giom 2

Giom 2

„Výstava Autolinea Czechoslovakia neposkytuje priestor všetkým automobilovým dizajnérom, ktorí v Československu pôsobili. To ani nebol náš zámer. Vyberali sme podľa nás najzaujímavejších autorov a ich príbehy, ktoré dokumentujú komplikovanú situáciu v oblasti návrhov automobilových karosérií a svojou tvorbou ukazujú potenciál talentovaných ľudí z Československa. Tých, ktorí ostali, aj tých, ktorí odišli na západ, kde sa stali rešpektovanými dizajnérmi. Z toho dôvodu na výstave prevažujú v sériovej výrobe nikdy nerealizované návrhy. Výstava splnila svoj účel, ak si pri exponátoch zaspomínate a ak budete žasnúť nad krásou karosárskych riešení. Možno Vás motivuje k tvorbe a nájdete v nej to, čo dnešným moderným automobilom chýba. Autolinea Czechoslovakia je tu preto, aby už nikto nemohol povedať, že pred rokom 1989 bola na našom území v oblasti automobilového dizajnu iba púšť,“ dopĺňa informácie Maroš Schmidt zo Slovenského múzea dizajnu.

-rp- Foto: Michal Havrila, Andrej Chotváč, Piešťany History, Vlado Žák