Tip na výlet: Haluzický kostolík a tiesňava – krása histórie a prírody

Máme pre vás zaujímavý tip na výlet. Len necelých tridsať kilometrov od Piešťan sa v Bošáckej doline nachádza obec Haluzice, kde môžete navštíviť zrúcaninu neskororománskeho kostolíka a pod ním Haluzickú tiesňavu.  Na protiľahlom kopci sa zase môžete pokochať krásnymi výhľadmi z rozhľadne Hájovky.

Prvá písomná zmienka o obci, ktorá má momentálne 50 obyvateľov,  je z roku 1398 pod názvom Halusych. Kostolík postavili niekedy v prvej štvrtine 13. storočia, pričom po prvý raz sa spomína v písomnostiach z roku 1299 počas panovania posledného uhorského kráľa z rodu Arpádovcov Ondreja III.  V rokoch 1540 až 1620 a ešte krátko začiatkom 18. storočia počas povstania Františka II. Rákociho využívali kostol protestanti. Katolíkom sa vrátil po roku 1708 a slúžil ako farský kostol. V roku 1810 v ňom cirkev definitívne zakázala slúženie sv. omší, pričom dôvodom bol schátralý stav. Opravy sa dočkal až v roku 1968, keď sa podarilo zachrániť obvodové murivo v prakticky pôvodnej výške. Od roku 2013 sa tu realizuje obnova a výskum vďaka aktivitám dobrovoľníkov z občianskeho združenia Historicko-astronomická spoločnosť.

Tesne pri zrúcaninách kostola sa tiahne asi 1 km dlhá, 200 m široká a 50 m hlboká Haluzická prierva, ktorá vznikla eróziou potoka v málo hlinitých bridliciach a dolomitoch tohto flyšového pásma Bielych Karpát. Roklina sa neustále rozširuje a ohrozuje múry okolo kostola. Dnes je chráneným krajinným územím.

 

Do Haluzíc sa dostanete pomerne jednoducho. Za Novým Mestom nad Váhom odbočíte do Trenčianskych Bohuslavíc. Pokračujete smerom na Bošácu. Asi kilometer za Bohuslavicami odbočíte doprava na vedľajšiu cestu do Haluzíc. Zaparkujete pri obecnom úrade, odkiaľ je to ku kostolíku, do tiesňavy, či na rozhľadňu iba kúsok a výlet sa dá absolvovať aj za nie príliš ideálneho počasia. Navyše  po daždi máte jedinečnú príležitosť vidieť tiesňavu naplnenú vodou.

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Kostol Všetkých svätých 48.821134, 17.869937 Ruiny Kostola Všetkých svätých Haluzice (Trasy)

-rp-