Tento rok bol Piešťany Street Art Festival hlavne o hudbe

Tretí ročník festivalu pouličného umenia, Piešťany Street Art Festival, ktorý sa konal 4. augusta 2018 v centre mesta priniesol deväť koncertov kapiel a pesničkárov s vlastnou hudobnou tvorbou, pouličných hudobníkov v uliciach a jedno sprievodné podujatie.

Koncerty sa začínali o 16.00 na Námestí slobody vystúpením kapely Roztopaš, ktorej štýl nazývajú jej členovia „považský bigbít“. Hoci kapela hrala bez speváčky, dali to s plným nasadením.

Roztopaš

Od 17.00 festival pokračoval koncertom hard-rockovej formácie Vivetray zo Serede, ktorí hrali s dôrazom a prilákali na Námestie nové publikum.

Vivetray

Niečo po 18.00 sa hudobný štýl menil a svoju tvorbu, ktorá by sa dala nazvať poetický folk / blues / etno, prichádzal predstaviť Martin Chrobák, gitarista a pesničkár z Bratislavy v doprovode muzikantov z Mikulova.

Martin Chrobák

Od 19.00 sa začínalo hrať aj v klube ŽiWell, kde vystupovali Už sa to rysuje, pôvodne inštrumentálne funk-rockové trio z Hlohovca, ktorí na Street Arte zahrali doplnení o dve hudobníčky,speváčku z Austrálie a hráčku na perkusie.

Už sa to rysuje

Približne v rovnakom čase začínala koncert aj na Námestí slobody, kde hrajú Random Choices z Trenčína, ktorých drive a hudobná vyhranosť posúva túto mladú kapelu nekompromisne dopredu.

Som rád, že Street Art Festival prináša priestor pre živé hranie na ulici, ktoré je iné ako v kluboch alebo na tradičných festivaloch. Energia hrania na ulici je neopakovateľná, ubehne 30 sekúnd a kapela môže mať pred sebou úplne iné obecenstvo, ktoré musí zaujať a v tom je to čaro. Možno by sme mali viac oceniť živé hranie, že niekto je ochotný prísť v sobotu poobede do mesta, doniesť si aparatúru a podeliť sa o svoju hudbu a názory vyjadrené v textoch. Tu nie je nič umelé, strojené alebo kalkulované, toto je pravý urban tón“, hovorí organizátor, Branislav Galo.

Okolo 20.00 začína v klube ŽiWell druhý koncert, tentokrát je to pfunkrocková skupina Mu Zamako Pe, ktorá sa postupne formuje od roku 2016 rôznymi hudobnými stretnutiami. Skupina hrá ničím neriedený underground a už len vidieť ich je zaujímavé. Hrajú autorskú tvorbu viacerých členov skupiny, ktorá je prepletená improvizáciou s prvkami rôznych hudobných štýlov.

Mu Zamako Pe

V rovnakom čase zapadá slnko na Kolonádovom moste a so svojim špeciálnym vesmírnym hudobným nástrojom HANG DRUM prišiel Adam Faun Magula, ktorý vytvára meditatívnu atmosféru pre Maokov koncert.

Adam Faun Magula

Na Námestí medzitým začínal live looping projekt Mareka Martinkoviča alias Mustage. Jeho vystúpenie malo precízne pripravenú kompozíciu, skvelý zvuk a svojou hudbou vytváral príjemne ambientnú atmosféru večera.

Mustage

Festival vyvrcholil vystúpením Maoka na Kolonádovom moste, ktorý prichádzal sólo, bez perkusionistu. Takmer od vstupu na most až po Kúpeľný ostrov sedeli pri zábradlí diváci a počúvali piesne, ktoré Maok opísal ako vyjadrenie slobody a lásky. Do toho lietalo podenky, stovky podeniek, ktorých láka svetlo mosta. Maok musel stáť takmer bez pohybu, aby po nich nestúpal. Hudba sa rozlieha riekou a pomaly sa končil ďalší Street Art Festival.

Organizátori týmto zároveň vyjadrujú poďakovanie všetkým účinkujúcim, obecenstvu a partnerom, vďaka ktorým sa festival mohol uskutočniť.

Fotografie z Piešťany Street Art Festivalu 2018 nájdete aj na https://www.urbantone.sk/galeria/.