Svrbická snežná stopa 2019 opäť s novinkou, trasa pre čoraz obľúbenejší Nordic Walking.

Pre priaznivcov zimných športov chystajú v Svrbiciach po úspešných dvoch ročníkoch, na ktorých sa zúčastnilo viac ako dve stovky vyznávačov lyžiarskej turistiky už tretí ročník Svrbickej snežnej stopy. Podujatie sa uskutoční v sobotu 19. januára, no ak snehové podmienky budú nevyhovujúce, program bude upravený, o čom budú organizátori informovať verejnosť 16.1.2019 cestou www.facebook/svrbicka.snezna.stopa.

Skúsení i menej zdatní záujemcovia z radov širokej verejnosti sa môžu v prípade priaznivej zimy popreháňať na bežkách na 10 km trati s nádhernými vyhliadkami a občerstvovacou stanicou maskota Lojza i absolvovať strojom upravený 2,5 km okruh pre klasický beh i korčuľovanie a tak si môžu vyskúšať, tento, podľa lekárskych odborníkov, jeden z najzdravších športov aj úplný začiatočníci.

Novinkou podujatia bude aj 9 km trasa pešej turistiky z Havrana do Svrbíc, pre čoraz populárnejšiu zimnú severskú chôdzu s paličkami – nordic walking. Tento mladý šport vznikol vo Fínsku v osemdesiatich rokoch keď  bežeckí lyžiari pri letnej príprave použili klasické bežecké palice, ktoré sa neskôr zdokonalili na súčasné špeciálne. Toto ľudovo pomenované „paličkovanie“ je mladšou sestrou „ bežkovania“, pričom od neho prevzal všetky atribúty prevencie zdravia, keď do aktivity chôdze sa zapája až 90% svalov tela, pričom nastáva odľahčenie až 30% záťaže nôh  na svaly horných končatín, chrbtice a hrudníka. Nezanedbateľnou výhodou najmä v zimných podmienkach je aj skutočnosť, že pri pošmyknutí sa paličky slúžia na zabránenie pádu a nordic walking môžeme v zime prevádzkovať aj keď sneh vôbec nenapadne, obdivovať pritom môžeme zimnú prírodu a psychicky regenerovať.

Prezentácia v Kultúrnom dome v Svrbiciach pre 10 km a 2,5 km okruh bude od 9.00 hod. do 11.30 hod. a slávnostný štart  tradičného desať kilometrov dlhého okruhu lyžiarskej turistiky bude o 10.00 h v Svrbiciach.

Priaznivci zimnej pešej turistiky budú mať prezentáciu v Reštaurácii na Havrane od 9.30 hod. do 12.00 hod.a slávnostný štart na Havrane o 11.00 h. Nováčikom bude k dispozícii akreditovaná inštruktorka Lea Michalčíková, ktorá im poskytne inštruktáž.

Ďalšou novinkou je požičovňa jazdených bežkárskych setov, ktoré pre záujemcov v obmedzenom množstve organizátori pripravili priamo pred štartom v kultúrnom dome v Svrbiciach, pričom tieto si môžu objednať vopred telefonicky na čísle 0908/551 161 do 16.1.2019

Novinkou je tiež státie pre obytné autá a karavany v Stellplatzi (v kempingovom stanovišti) v Svrbiciach od 18.1 do 20.1.na ktoré sa môžu milovníci zimného karavaningu prihlásiť na: info@sneznastopa.sk do 16.1.2019.

Cieľ všetkých trás je situovaný na štadionik pri vykrývači mobilného operátora ORANGE a odmenou bude diplom, odznak, čaj a omastený chlieb s cibuľou, ktoré si môžete vychutnať pri živej hudbe v neďalekom Kultúrnom dome v Svrbiciach, okolo ktorého je situované i usmernené parkovanie a zastávka mimoriadnej kyvadlovej dopravy označeného autobusu z Piešťan i Hlohovca.

Organizátorom je združenie MCCC Buď Fit Piešťany a Obec Svrbice s podporou KST Svrbická stopa a DHZ Svrbice.

Propozície a bližšie info získate:  www.facebook/svrbicka.snezna.stopa , www.svrbice.sk , www.nabezky.sk,www.askpn.sk a

Ladislav Beleščák, info@sneznastopa.sk, tel:0917/552753