Súboje v kosení ručnou kosou budú hostiť Prašník aj Drahovce

Kedysi naši predkovia mohli o motorových strojoch pri kosení trávy a spracovaní sena iba snívať. Všetko museli zvládnuť s tradičnou ručnou  kosou.  Ručné kosenie trávy má aj dnes množstvo priaznivcov a stala sa z neho športová disciplína. Počas nasledujúcich víkendov nás v blízkosti Piešťan čakajú dva kosecké súboje. V sobotu 5. mája v obci Prašník a 12. mája v Drahovciach.

Prašnícky kosecký festival, ktorého organizátorom je Slovenský kosecký spolok a obec Prašník sa uskutoční už po deviaty raz. Súťažiť sa bude v  Amfiteátri SNP na Prašníku – Pustej Vsi v rýchlostnom kosení v štyroch kategóriach. Sily si zmerá mládež do 18 rokov, muži do 60 rokov, muži nad 60 rokov a ženy.

Otvorenie pretekov je naplánované na 10:00 h a štart na 10:30 h. Odporúča sa pretekať v kroji z regiónu pretekára. O zábavu sa postará ľudová skupina Holeška a Country Tip z Brezovej pod Bradlom. Pripravené je tiež občerstvenie a predaj domácich produktov.

 

Drahovská kosa je na programe  sobotu 12. mája. Pretek je zároveň Majstrovstvami Slovenska v kosení ručnou kosou. Začiatok súťaží na lúke pri Zbernom dvore je naplánovaný na 10:00 h. Od 14-tej začína Kosecká škola a víťazov spoznáme o 15-tej. Nasledovať bude Kosecký oldomáš, kde vás bude zabávať skupina Coverage z Piešťan.

-rp- Ilustr. foto: Tomáš Hudcovič