Pozorovanie Perzeidov na Čachtickom hrade

Chceli by ste na vlastné oči uvidieť padajúce hviezdy?  A sami si overiť, či sa Vám myslené želanie skutočne vyplní? Potom z nedele 12. augusta na pondelok 13. augusta nezostávajte doma. Ak bude jasno, teplo sa oblečte, vezmite karimatku so spacákom a prídťe k nám na Čachtický hrad. Môžete pozerať na meteory z roja Perzeíd, ktoré budú v MAXIME. Ak nám bude priať šťastie, uvidíme až niekoľko desiatok jasných meteorov za hodinu.

Program začína od 20:00 a pozorovať by sa malo do cca. 2:00 ráno. Počas pozorovania bude pripravený aj sprievodný program. “K dispozícii budú aj ďalekohľady na pozorovanie nebeských objektov ako napr. Mars, Venuša, Jupiter a mnoho iných objektov. Taktiež sa plánujú premietať aj filmy na tému astronómia. Všetko upresníme v najbližších dňoch. Čachtický hrad je ideálne miesto na pozorovanie takýchto úkazov, pretože je tu minimum svetelného smogu. Tento rok bude priať udalosti aj to, že Mesiac bude v nove”, hovorí spoluorganizátor Jozef Hanzlík.

Magickú letnú noc pri pozorovaní perzeidov na Čachtickom hrade z 12. na 13. 08.2018 vám spríjemnia skvelé ovocné vínka. Vínka budú podávané chladené, 18 druhov, od suchých po ľadové zbery, väčšinou netradičné. Tiež studená bazová limonáda, domáce sirupy a sušené ovocie.

Počas pozorovania Perzeidov bude možné pozorovať aj niektoré planéty Slnečnej sústavy. Presnejšie budú pozorovateľné Venuša, Mars, Jupiter a Saturn.

Tabuľka so zoznamom planét, ktoré bude možné pozorovať.

V tabuľke je uvedený aj jas. Je to z toho dôvodu, že naše oko je schopné vidieť voľným okom len objekty, ktoré majú jasnosť nižšiu ako 6. Preto aj keď bude na oblohe Urán aj Neptún, sú tak slabo viditeľné, že ich nebude možno pozorovať. Možno ste si všimli, že Merkúr ma jas 4,1. To je pravda, ale bohužial Merkúr zapadá ešte pred západom Slnka, čiže nebude viditeľný.

Tak ako to bolo aj počas Zatmenia Mesiaca, aj teraz sa budú pozorovať tieto objekty cez ďaľekohľad. Kto už pozoroval, uvidí znova, kto nie, bude mať možnosť vidieť niečo, čo ešte asi cez ďalekohľad nevidel.

Čo sú to perzeoidy?

Perzeidy sú meteorický roj s radiantom (laicky vychádzajú) v súhvezdí Perzeus a súvisia s kométou Swift-Tuttle. Sú viditeľné každý rok od polovice júla, maximum majú 12. augusta a ich najväčšia aktivita je od 8.8 do 14.8. Počas maxima je bežné vidieť za hodinu aj viac než sto meteorov.

Perzeidy patria medzi najobľúbenejšie roje pre svoju výdatnosť a jednak preto, že maximum majú okolo 12. až 13. augusta. Vďaka príjemným letným teplotám ich teda možno ľahko sledovať po celú noc na rozdiel od výdatnejších Kvadrantíd s maximom na začiatku januára. Perzeidy patria k najpravidelnejším meteorickým rojom a ľudovo sa nazývajú „slzičky svätého Vavrinca“, pretože sú činné okolo 10. augusta, na sviatok svätého Vavrinca

Sprievodný program:

K dispozícii bude aj ďalekohľad na pozorovanie iných nebeských objektov a budeme premietať aj filmy na tému ASTRONÓMIA:

20:00 – 20:45 – Supernovy, počiatok a koniec života hviezd
20:50 – 21:35 – Hmloviny, krása kozmických mračien
21:40 – 22:25 – Kozmická kniha rekordov – najväčšie objekty
22:30 – 23:15 – Počasie vo vesmíre, kozmická predpoveď
23:20 – 0:05 – Kométy a asteroidy, vesmírna hrozba
00:10 – 00:55 – Kolónie na Marse. Ako budeme žiť vo vesmíre?
01:00 – 01:45 – Život a smrť hviezd, neobvyklý vývojový cyklus

Časté otázky a odpovede:
 • Ako je riešené parkovanie? Kde všade bude možnosť parkovať?
  Asi 200m pod hradom je parkovisko s kapacitou cca. 35 – 40 áut. Ďalej sa už parkovať nedá. Pod parkoviskom sa dá aj popri ceste parkovať, ale dôležité je, aby sa cesta neupchala, to je cca. 20 – 30 áut. Ďalšie možnosti parkovania sú v centre obce.
 • Koľko stojí vstupné na túto akciu?
  Dospelý: 3,50€, študenti, ZŤP, dôchodcovia: 2,50€, deti (6 – 15r.): 1,5€, rodinné vstupné: 7€, občania Čachtíc a Višňového: 0,50€.
 • Koľko stojí parkovné na parkovisku pod hradom?
  auto: 1€, autobus: 3€ (s autobusom sa tu neodporúča prísť)
 • Môžem so sebou zobrať aj psa?
  Keďže predpokladáme, že príde veľké množstvo ľudí, čo by na psíka pôsobilo stresovo, radšej sem so psíkom nechoďte.
 • Budú k dispozícii aj ďalekohľady?
  Áno, ďalekohľady tu samozrejme budú.
 • Je možnosť niekde prespať/stanovať, popr. Dá sa niekde aj opiecť?
  Áno, pod hradom je lúka s ohniskom, kde sa dá stanovať aj grilovať.
 • Je treba sa vopred nahlásiť?
  Nie, nie je treba sa nahlásiť. Kto príde, ten bude vítaný.
 • Môžeme prísť aj so svojim 5 ročným dieťaťom?
  Samozrejme, všetci sú u nás vítaný.
 • Bude na hrade nejaké občerstvenie? Či je potrebné si priniesť a pripraviť občerstvenie sami?
  Nie, nemusíte si nič nosiť. Na hrade si budete môcť zakúpiť alko/nealko, taktiež sa bude variť káva, bude pripravené aj občerstvenie vo forme koláčov, pagáčov, štrúdle atď… Bude si z čoho vyberať.