Morena vynesená, jar je tu a leto môže prísť

Jar je definitívne tu. Nielen podľa kalendára a počasia vonku, ale už aj podľa ľudových tradícií. V nedeľu 9. apríla totiž folkloristi z FS Žito vyniesli Morenu a privítali jar. Program, ktorý začal v centre na Námestí slobody, prilákal do mesta stovky divákov.

V sprievode z námestia cez pešiu zónu potom za búchania varešiek odniesli folkloristi kráľovnú zimy na Kolonádový most, kde ju hodili do vôd Váhu. Folklórne pásmo pokračovalo pred Zuckmann Villou, kam prevažne ženská časť FS Žito priniesla „Letečko“, teda zelenú halúzku ozdobenú stužkami, slamenými retiazkami a výduškami, symbolizujúcu prebúdzajúci sa život.


„Zvyk pálenia Moreny sme sa rozhodli oživiť pred niekoľkými rokmi, pretože chceme, aby Piešťany žili zvykmi a tradíciami. Tento rok sme celé podujatie premiestnili do centra, pretože počas sprievodu sme väčšinu návštevníkov podujatia stratili kvôli diaľke. Veľmi sa tešíme z toho, koľko ľudí Vynášanie Moreny a vítanie jari prilákalo, pretože sme nečakali až takúto obrovskú účasť. Okrem folklórneho súboru Žito sa na tohtoročnej organizácii podieľali aj naši priatelia z Zuckmann Villy, ktorí pohostili ľudí vynikajúcim ríbezľovým vínečkom a tiež Mesto Piešťany, ktorému veľmi ďakujeme, že nám zdarma poskytlo priestory v centre,“ povedala za folklórny súbor Žito Katarína Agnetová-Gromanová.
„Aktivity folklórneho súboru Žito sledujem už dlhšie a veľmi oceňujem, ako sa stavajú k zachovávaniu ľudových tradícií. Oslovilo ma, že počas svojich vystúpení používajú originálne kroje, podobné kedysi vyšívala aj moja babička, ktorá pochádzala z Bodony. Teším sa, že mladí ľudia majú taký pozitívny vzťah k folklóru a myslím, že zvyky našich predkov sú tak pekné, že by mali byť zachované,“ povedala Eva Juristová z Zuckmann Villy.Zdroj: www.pnky.skk Foto: Lukáš Turňa