Hargušova skala na kolesi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stretlo ma v živote aj také, že som sa motal po Piešťanoch s nemeckými turistami na kolesách a  niekedy aj na pešách. Bolo im treba vždy niečo rozprávať. Najprv som si myslel, že to je jako v sprievodcovskom kurze, že im treba tlačiť do hlavy kaleráby o letopočtoch a honosných názvoch šelijakých paničiek a pánov. Po čase som vydedukuval, že veru si z toho nič nepamätajú a ani ma v podstate nepočúvajú. Tak som skúsil  povesť o bloody fiflene z Čachtíc a to zaberalo omnoho lepšie. Odvtedy som sa v zvedavosti a lakomosti hrabal v antikvariátoch a zgúňal kde sú aké povesti. A tak som raz narazil na povesť o Hargušovej skale. Roky nijaké len napasovanie príbehu do obdobia tureckej poroby, takže prvé kritérium, bez letopočtov, bolo splnené. Prečítam, akože celkom zaujímavý príbeh.  Tak som zistil kde  je miesto na hrebeni Inovca naviazané na povesť a koleskovou návštevou priamo na mieste som si uctil pamiatku toho chalaniska Harguša, čo mal vytrásačky s tureckým režimom. Najprv som si myslel, že napíšem článoček aby ste si mohli aj vy prečítať, ale potom som sa pokukal na dnešný svet okolo mňa a hneď som vedel, že sa nepíšu články ale sa zdieľa. Tak to s vami chcem zdielat a kto chce tak môže aj v duchu lajkuvat, to je druhý stupeň. Tretí stupeň je miesto navštíviť, práda najlepšie na kolesi.

Potom čo som sa dočítal začal som skúmanie všetkých máp, kde by to podľa povesti malo byť, teda hranica chotárov Stará Lehota a Modrová. Ani prd milí zdielači. Tak telefonát na obecný úrad Modrová, šak tam môžu za všetko, ako u nás. Výsledok nádejný, majú vraj na úrade  takú fotku starej mapy kde je Hargušovka, ako ju familiárne nazvali na úrade, namalovaná. Chybička se vloudila. Ako ísť na úrad keď chodím do práce a cez  víkendy tam nefungujú? Tak som skúsil poprosiť kolegyňu z NMnV, či by tam u nich na mrakodrapovom úrade nenašli na katastri takú mapu, kde by Hargušovka bola namalovaná. Nabalil som kolegyni nejakú identifikáciu a desať éčiek. Identifikáciu a éčka doniesla naspäť, že na úrade mrakodrapovom nič také nemajú. Doteraz som neuveril, ale čo už. Zostávala už len jedna možnosť. Miestne zdroje.  Kamoška Martinka z Modrovky a jej príbuzenstvo z lesáckych kruhov to zmáklo v poho. Prišiel na dvakrát taký popis trasy, že som aj ja na kolesi trafil na prvú šupu:

“prides na modrovu okolo kulturaku dolava, rovno do horycez rampu rovno hore, prides na krizovatku, vpravo 90 stupnova zakruta, stale rovno po ceste, smer stara lehota az pride

az prides na protihoru, tak na konci pojdes do prava, keby si isiel do lava, tak dojdes na cmiter, ale drz sa po pravej strane a je tam ta skala…. mala by som dostat mail od uja ktory mi slubil zaznacenie na mape…..

z modrovej to mas naj cestu, pojdes za kulturak a po lavej strane mas ihrisko, tak to obides a pred sebou mas take akoze detske ihrisko na ostrovceku, tak za nim je taka polna cesta, je tam rampa, tu podlezes a pokracujes tak ako som ti pisala… cakam na mapu, alebo to poriesim s tym fotakom… s palom som to kukala na nete, nasli sme, ukazal mi to na mape, lenze vsetky mapy boli na prd…. nebolo to dobre vidno, cestne mapy su uplne o nicom hladali sme satelitne snimky, ale tiez nic moc a jedina turisticka mapa co som nasla mi skakala kade tade, nakolko som bola na brachovom zavirenom pc… “

mapa

No a ja si myslím, že by ste toto mohli zdielat a aj navštíviť. Tá skala celkom stojí za koleskový výlet. Ja som išiel popri kanáli na sever do Brunoviec cez lávku, potom na Lúku a Modrovku do Modrovej a od kulturáku už to dáte tak ako píše Martinka. V poho. Držím vám palce a keby ste niekto absolvovali tak napíšte do ohlasov, že ako bolo.

No mám pocit, že treba ešte čosi dodať. Rezort Piešťany, ako oblastná organizácia cestovného ruchu takéto niečo chystá a jednak ste možno zvedaví na tú povesť.

Tu nájdete všetky informácie k pripravovanému cyklovýletu na ktorý vás všetkých srdečne pozývame: Cykloturistický výlet na Hargušovu skalu.

Peter PN

rezort piestany - hargusova na kolesi 1