Folklórny večer s FS Máj a Žito v spoločnom programe Čo si si navaril, to si aj zjedz

Po prvýkrát sa stretnú na veľkom pódiu v spoločnom programe dva piešťanské folklórne súbory. Nie ako rivali, ale ako priatelia. FS Máj a FS Žito. Príďte, aby ste sa spolu s nimi nadýchali vône jedál starých materí a užili si pritom krásu nášho tradičného umenia v podobe ľudového spevu, tanca a hudby. V programe vám totiž predstavíme zvyky a tradície spojené s jedlom a tiež to, ako sa ľudia pri jeho príprave bavili, stretávali a dodnes stretávajú. Nenechajte si ani vy toto stretnutie ujsť!

Folklórne súbory  MÁJ a ŽITO spolu s deťmi z FS Máj pozývajú na spoločný program Čo si si navaril, to si aj zjedz o ľudovej hudbe, tanci, speve a zvykoch pri príprave jedál.

Folklórny súbor Máj bol založený v roku 1996 pri Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch manželmi Jánom a Viktóriou Horňákovcami. Jeho meno pochádza zo speváckeho zboru Máj, ktorý vznikol pri Gymnáziu v 1970-tom roku a fungoval až do obdobia 90-tych rokov.

Členovia súboru sú študenti ale aj pracujúci nadšenci rôzneho veku, ktorí sa snažia svojim umením uchovávať a propagovať ľudové tradície a zvyky Slovenska. V súčasnosti má súbor okolo 35 členov a pozostáva z tanečnej, speváckej a hudobnej zložky.  Pri FS Máj pôsobí aj detský súbor, ktorý prezentuje detské hry, zvyky a tančeky detí v minulosti.

Súbor spracúva do scénickej podoby tradície rôznych regiónov Slovenska ako sú napríklad: Myjavsko, Kysuce, Orava, Horehronie, Zemplín, Piešťansko a jeho vystúpenia môžete vidieť predovšetkým v Trnavskom kraji a priľahlom okolí. Raz za rok sa súbor zúčastňuje aj zahraničného festivalu. V poslednom období FS Máj umelecky spracúva aj tradičné zvyky spojené s Vianočným obdobím, Fašiangami, či s Jánskymi ohňami. Pri tvorbe nových choreografií spolupracuje s mladou generáciou choreografov a autorov.

Folklórny súbor Žito pôsobí pri Hotelovej Akadémii Ľudovíta Wintera v Piešťanoch od roku 2012. Odvtedy sa aktívne a s chuťou zapája do kultúrneho života v Piešťanoch. Spolu s členmi FS Žito, dvadsiatimi nadšencami pre slovenský folklór, ste mohli zažiť tradičné Vynášanie Moreny a vítanie jari, pripomenúť si Fašiangové obchôdzky, zabaviť sa na Dožinkových slávnostiach, či pobaviť sa pri scénickom spracovaní Veľkonočných  zvykov v slovenskej rodine.

Popri zvykoslovných akciách sa súbor venuje tiež organizovaniu živelných tanečných folklórnych večerov pre verejnosť a tiež prezentácii tradičnej regionálnej kuchyne, kde sa do povedomia dostalo svojimi chutnými čerešňovými haluškami, či taškami plnenými kozím syrom. V neposlednom rade sa súbor zameriava na tvorbu tancov z nášho aj iných regiónov. Spoločne už vytvorili a v originálnych krojových súčiastkach prezentujú choreografie Kataríny Agnetovej a Evy Záhumenskej z regiónov Myjava, Tekov, Horehronie, Liptov a Piešťansko.

Vstupné: 8,-€ a zľavnené vstupné 6,- €  / predaj vstupeniek v pokladni Domu umenia