Festival letectva v máji po prvý krát v Piešťanoch

Organizátori MLD SIAF zakladajú tradíciu nového leteckého festivalu. Milovníci leteckej techniky a lietania sa tento rok majú na čo tešiť. Okrem toho, že  Medzinárodné letecké dni SIAF opäť privítajú v závere letných prázdnin na Sliači desaťtisíce návštevníkov, vzniká na Slovensku tradícia nového leteckého sviatku. Ponesie názov Festival letectva a jeho dejiskom sa stane Letisko v Piešťanoch. Podujatím si každoročne pripomenieme významné jubileum. Vďaka prvému ročníku, ktorý sa uskutoční v dňoch 4. a 5. mája 2019,vzdáme hold generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. V tomto roku  totiž uplynie sto rokov od jeho úmrtia.

Festival letectva, Piešťany 2019, 4. – 5. máj 2019

Podobne ako letecké dni na Sliači, aj podujatie v Piešťanoch prinesie dvojdňový atraktívny program. Organizátori okrem domácej civilnej a vojenskej techniky pozvali aj ďalšie krajiny, kde M. R. Štefánik pôsobil – Taliansko, Francúzsko i Českú republiku. Vítaní budú tak isto všetci účastníci, ktorí chcú predviesť fanúšikom letectva svoju leteckú šou. V čom bude Festival letectva, Piešťany 2019 iný ako MLD SIAF?

SIAF už dávno prekročil hranice Slovenska a patrí medzi uznávané podujatia nielen doma, ale aj v zahraničí. Letecká základňa Sliač má charakter vojenského letiska, preto sa aj organizácia leteckých dní musí riadiť prísnymi pravidlami. Festival Letectva v Piešťanoch ponúkne ľuďom to, čo sa nedá uskutočniť na Sliači. Našou ambíciou je v budúcnosti priniesť na piešťanské letisko program v podobe večerného lietania či športových pretekov. Verím, že 4. mája 2019, keď uplynie sto rokov od úmrtia generála Štefánika, si celonárodnou pietnou spomienkou na Letisku v Piešťanoch uctíme jeho pamiatku. A že sa nám túto novovzniknutú tradíciu podarí udržať aj v nasledujúcich rokoch,“ objasňuje iniciátor myšlienky Hubert Štoksa, riaditeľ MLD SIAF a Slovenskej leteckej agentúry (SLLA).

Vďaka spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, Spoločnosťou M. R. Štefánika, mestom Piešťany a Letiskom Piešťany môže vzniknúť úspešné a navštevované podujatie.

„Je veľmi dobrou správou pre Letisko Piešťany, že sa nám podarilo vrátiť letecké dni práve na toto miesto. Plánovaný termín má v sebe aj silnú symboliku, keďže 4. mája 2019 si pripomenieme sté výročie od úmrtia generála M. R. Štefánika,“  hovorí predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Medzinárodné letecké dni SIAF, Sliač 2019, 24. – 25. august 2019

Noví i stáli milovníci letectva sa už dnes môžu tešiť aj na záver augusta, keď sa im po deviaty raz otvoria brány sliačskeho letiska v srdci Slovenska. Pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania sľubuje SIAF opäť bohatú prezentáciu leteckej techniky na nebi i zemi, desiatky sprievodných akcií a široký výber aktivít pre všetky vekové kategórie. V predvečer podujatia nebude chýbať prestížna anketa Zlaté krídla, Národná cena letectva Slovenskej republiky. V závere SIAF-u získa najlepší účastník putovnú cenu Best Display Smik Trophy.  Hlavný programový partner Ministerstvo obrany SR, Vzdušné sily SR i SLLA robia už v týchto dňoch maximum, aby z 21 pozvaných krajín priletela špičková a atraktívna technika.

Dôležité informácie o podujatiach nájdete na www.siaf.skwww.leteckyfestival.sk. Zaujímavý obsah je dostupný aj na Facebooku SIAF – Medzinárodné letecké dni, Slovak International Air Fest, SliačFestival letectva Piešťany. Nechýbame ani na Instagrame @mldsiaf a @festival_letectva.

Spoločne zažiť SIAF 2017

EŠTE RAZ VŠETKÝM ĎAKUJEMEJeden pilot raz povedal: "Lietať display ukážku je môj najťažší úkon. Musíte zaujať každého jedného diváka. A to je stresujúcejšie viac ako pristávať bez vysunutého podvozku." A má pravdu. Bez vás by ten deň nebol nikdy výnimočný. Čím viac vás príde, tým silnejšiu energiu a atmosféru vytvárame. A určite sa tešia aj piloti, keď im na znak dobre zalietanej ukážky vždy pri pristátí zamávate. ĎAKUJEME VÁM, že ste posledný augustový týždeň prišli. Bolo vás mnoho od východu až po západ, severu až po juh. Len vďaka vám vytvárame tejto deň jedinečným!!! Spolu sme tento rok prežili rekordný SIAF 2017

Uverejnil používateľ SIAF – Medzinárodné letecké dni, Slovak International Air Fest, Sliac Pondelok 11. septembra 2017