Čo treba vidieť a ochutnať v Piešťanoch

Chystáte sa na výlet do Piešťan? Pripravili sme Vám niekoľko tipov, ktoré by ste určite mali v Piešťanoch vidieť alebo navštíviť.

Kúpeľný ostrov a centrum mesta

Prechádzka centrom Piešťaň, od Auparku až po Kúpeľný ostrov, je v meste povinnou jazdou. Pešia zóna tu má najmä v letnom období dovolenkovú atmosféru a privedie vás až ku Kolonádovému mostu s notoricky známou sochou Barlolamača. Cez most sa dostanete na Kúpeľný ostrov.

Na kúpeľnom ostrove sa rozprestiera 60 hektárový kúpeľný park, sieť hotelov, liečebných domov a športovísk, medzi nimi i termálne kúpalisko Eva. Je vytvorený obtokovým ramenom Váhu. Nachádza sa východne od mesta, s ktorým je spojený dvomi mostami. Pre peších je určený Kolonádový most, pre automobilovú dopravu južnejší Krajinský most. V južnej časti ostrova sa nachádza väčšina termálnych liečivých prameňov. Sírnato-hydrouhličitanová, vápenato-horčíková, sírna voda v nich vyviera z hĺbky až 2000 metrov a má teplotu do 69°C. Zachytáva sa v hĺbke 60 metrov, aby sa nezmiešala s podpovrchovými vodami. Liečivé bahno sa získava v ramene.

Kúpele sú dôvodom, prečo aj do mesta 100 kilometrov od Bratislavy chodí stále pomerne veľa turistov. Majú viac ako 130 ročnú tradíciu, no za skutočný rozmach ďakujú Ľudovítovi Winterovi, ktorý bol vo vedení približne 50 rokov. Za jeho éry bol vybudovaný aj najznámejší secesný kúpeľný hotel Thermia Palace. Ten je od roku 2006 prvým 5-hviezdičkovým kúpeľným hotelom na Slovensku.

Kolonádový most

Kolonádový most v Piešťanoch na západnom Slovensku je najdlhším krytým mostom na Slovensku. Patrí k neodmysliteľným symbolom kúpeľov Piešťany a k vrcholu funkcionalistickej architektúry Slovenska. Kolonádový most, nazývaný tiež Sklený most, preklenuje rieku Váh s dĺžkou 141,8 metrov a spája Kúpeľný ostrov s mestom. Pozdĺžnou stenou je rozdelený na severnú a južnú stranu, ktorá slúži aj ako solárium.

Myšlienka postaviť tento most patrí Ľudovítovi Winterovi nájomcovi piešťanských kúpeľov. Jeho požiadavkou bol most s úzkou vozovkou, pred nepriazňou počasia krytými chodníkmi a so zakomponovanými obchodmi. Umelecká výzdoba skiel, je dielom Martina Benku.

Socha barlolámača

Symbolom mosta i samotných Piešťan sa stala socha barlolámača podľa návrhu Roberta Kühmayera Odliata je z bronzu u firmy Barták Praha a na moste bola osadená v roku 1933. Nápisy na priečeliach symbolizujúce uzdravujúcu silu kúpeľov navrhol historik Daniel Rapant. Zo strany mesta sa skvie nápis Saluberrimae pistiniensis thermae (Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele), zo strany ostrova je zase umiestnený biblicky známy nápis Surge et ambula (Vstaň a choď). Dňa 2. apríla roku 1945 most zničila ustupujúca nemecká armáda, avšak v roku 1956 ho zrekonštruovali.

Termálne liečivé pramene

Termálne pramene, vyvierajúce z hĺbky Zeme, majú vysoký obsah minerálov (1500 mg/liter), popri tom obsahujú aj značné množstvo síry a sírovodíka. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam sú svetoznáme v oblasti liečby ťažkých chorôb pohybového ústrojenstva, ako aj ochorení svalového a kostného systému, dny a reumatických ochorení. Voda je už po stáročia používaná ako neoddeliteľná súčasť rehabilitačných ošetrení. Voda má priaznivé účinky aj pri jej pití, preto keď budete na ostrove, odporúčame túto vodu aj ochutnať a vypiť, aj napriek jej nevábivej vôni po pokazených vajciach.

Termálne jazierka

Termálne jazierka na Kúpeľnom ostrove boli vybudované v rokoch 1934-1935. Myšlienku vybudovať ich, vnukol Imrichovi Winterovi bulharský excár Ferdinand I. Coburg, ktorý bol častým návštevníkom Piešťan a rovnako veľkým milovníkom prírody. Vybudované boli tri jazierka situované tesne vedľa seba, pričom každé z nich z nich má trochu inú skladbu rastlín i živočíchov.

Do jazierok sa napúšťa termálna liečivá, ktorá obsahuje i značné množstvo síry. Z rastlín sú v jazierkach zastúpené rôzne druhy lekien a lotosov, viktória kráľovská, puškvorec, pálka, praslička, kosatec. V blízkom okolí rastie bambus. O flóre jazierok informuje orientačná tabuľa v blízkosti. V jazierkach momentálne žijú aj korytnačky, ktoré sem vypustili chovatelia. Prevažne ide o korytnačky písmenkové, ale vidieť môžete tiež kožnatku floridskú.

Mestský park

V Mestskom parku a jeho priamom okolí nájdete Balneologické múzeum, Dom umenia, Kúpeľnú dvoranu – Kursalon či centrum Fontána.

Sĺňava

Sĺňava je obľúbenou vodnou plochou aj pre vodné športy. Okrem plávania tu má tradíciu vodné lyžovanie, vodáctvo, veslovanie, windsurfing či jachting.

Okružná jazda na vláčiku Piešťanský expres

Ak ste už unavený, ale radi by ste si pozreli centrum mesta a Kúpeľný ostrov, prezrite si ho počas z Piešťanského expresu. Turistický vláčik premáva z Kúpeľného ostrova do centra mesta a späť. Stojí na jedenástich pravidelných zastávkach, kde môžu záujemcovia ľubovoľne začať alebo ukončiť jazdu. Jeden plný jazdný okruh trvá cca 40 minút. Vláčik jazdí od mája do septembra a nepremáva v prípade dažďa alebo nepriaznivého počasia. Cena lístka pre dospelú osobu je 1,90 EUR a dieta do 12 rokov 0,90 EUR.

Plavba loďou okolo Sĺňavy

V Piešťanoch si môžete užiť aj vyhliadkové plavby od Kolonádneho mosta po priehradnom jazere Sĺňava. Prevádzka lode ja závislá od počasia, ale v bežných podmienkach sa plaví od marca do novembra. Prevažne využíva dva okruhy. Prvý, krátky, trvá 50 minút a loď vás zavedie k Vtáčiemu ostrovu a späť. Druhý okruh, nazývaný aj dlhý, trvá 75 minút, pričom loď ide okolo Vtáčieho ostrova cez Ratnovskú zátoku k Drahovskej hati, odtiaľ k Rybárskemu dvoru a späť. Cena lístka pre dospelú osobu je 5,00 Eur za dlhý okruh.

Tip na dobrý obed:

Zuckmann Villa bola postavená v 18. storočí ako meštiansky dom. Počas svojej histórie slúžila mnohým účelom. Jej životná linka je spojené so židovským obchodníkom p. Zuckmannom, ktorý dom rozšíril a využíval ako sídlo svojej rodiny, ale aj s kúpeľníctvom. V roku 2008 schátraný dom kúpila súčasná majiteľka s cieľom vrátiť mu bývalú slávu. Začala sa rozsiahla rekonštrukcia, v rámci ktorej bola zrekoštruovaná nielen Villa, ale aj pivničné priestory. Striktný dôraz bol kladený na zachovanie pôvodného štýlu a ladenia. Zuckmann Villa po rekonštrukcii ponúka nielen skvelé posedenie v kaviarni a reštaurácii s terasou, ale aj vysokokvalitné ubytovanie.

Villa Zuckmann ponúka počas víkendu chutné obedové menu:

Sobota 11.8.2018
Polievka:  Hráškový krému » 1,50 €
Hlavné jedlo: Morčacie soté so šampiňónmi, basmati ryža » 5,80 €
Bonus: Dezert z ich cukrárne

Nedeľa 12.8.2018
Polievka: Domáci slepačí vývar so zeleninou » 1,50 €
Hlavné jedlo: Cordon bleu, zemiaková kaša, kyslá uhorka » 5,80 €
Bonus: Dezert z ich cukrárne

TIP na najlepšiu zmrzlinu

Monalisa je malý rodinný podnik, kde sa životné skúsenosti majiteľov premietli do osobitého projektu s jediným cieľom – kvalitná zmrzlina. Vyrábajú každý deň čerstvú zmrzlinu z ingrediencií, ktoré sú len tej nalepšej kvality a podľa tradícií talianskej gelaterie. Zmrzlina Monalisa je bez konzervantov, adittiv, aróm, farbív, a preto má vždy prirodzenú farbu a chuť. Zmrzliny sú 100% BEZLEPKOVÉ a ako novinku uvádzame na trh zmrzlinu VEGAN 100% bez derivátov z mlieka a iných živočíšnych zložiek. Pre majiteľov zmrzlina nie je len potrava, je to radosť ponúknuť ich klientom plnohodnotný a zdravý pôžitok vo forme zmrzliny a vychutnať si malú radosť počas dňa. Nájdete ich na Námestie Slobody 17 v Piešťanoch.

Tip na najlepšie kúpeľné oplátky

Dizajnové oplátky s grafikou v štýle art deco plnené vychytaným nugátom alebo trendovým slaným karamelom s lieskovcami. Ručne vyrábané z kvalitných surovín – top ‚fino de aroma‘ kakao (len 8% svetovej produkcie), bio piemontské lieskovce, smotanový slaný karamel. Nájdete ich na Štefánikovej ulici v Piešťanoch.

Tip na dobrú kávu

Prevádzka Concept Coffee Roasters sa nachádza pár minút od rušnej pešej zóny v Piešťanoch. Zameriavajú sa na dokonalé zvládnutie prípravy kávy. K tomu im pomáha špičkové technické vybavenie ako espresso stroj Kees Van Der Westen Mirage alebo mlyniec Mahlkönig EK43 pri príprave kávy alteratívnymi metódami. Základ kávy však tvorí voda, ktorú upravujeú reverznou osmózou. V neposlednej rade v kaviarni ponúkajú domáce tartletky,  cheesecake alebo RAW koláčiky (bez lepku, laktózy, vajec, cukru a navyše vegánske) a vždy sa snažia prekvapiť aj sezónnou ponukou. Domáce limonády, ľadové čaje pripravené z výberového sypaného čaju alebo cold brew je samozrejmosťou. Nájdete ich na Námestí J. Murgaša 3, pod hotelom Satelit v Piešťanoch.