Čaro sviatočne rozsvietených Piešťan

Čerstvo napadaný sneh umocnil atmosféru prechádzok centrom kúpeľného mesta niekoľko dní pred Vianocami, počas nich už po ňom veľa stôp nezostalo. Napriek tomu sú Piešťany v tomto období okúzľujúce. Atmosféru najkrajších sviatkov dotvára výzdoba, ktorá sa vďaka svojej nápaditosti stala atrakciou a sneženie očakávame podľa predpovede už pár dní, takže takúto atmosféru budete môcť zažiť opäť.

Pešej zóne od začiatku decembra dominujú statný vianočný strom a obrovský veniec, ktorý je magnetom pre okoloidúcich. Zaujme cez deň, ale atraktívny je aj po zotmení. A keďže dnes už má fotoaparát vo vrecku skoro každý, obyvatelia i návštevníci Piešťan sa s ním neváhajú odfotiť.

Z pešej zóny mnohí prechádzajú na Kúpeľný ostrov okolo fontány s názvom Príbeh prameňov. Aj toto umelecké dielo dostalo tento rok novú výzdobu.
Kolonádový most, ktorý je najdlhším krytým mostom na Slovensku, zdobia desiatky metrov girlánd. Funkcionalistická stavba architekta Emila Belluša je však počas dlhých zimných večerov lákavá aj vďaka svojmu osvetleniu. Kedysi ho tvorilo 5 300 žiaroviek. Tie boli po rekonštrukcii v 50. rokoch minulého storočia vymenené za neónové trubice, ale kultúrnej pamiatke to na príťažlivosti neubralo.


Ešte viac svetielok očarí návštevníkov Kúpeľného ostrova, keď zamieria k hotelu Thermia Palace. Spočítať, koľko ich ich skrášľuje živý plot oproti tejto secesnej stavbe, je takmer nemožné.


Priestoru pred Napoleonskými kúpeľmi dominuje nádherný vianočný strom a neďaleko neho stojí osemramenný svietnik – symbol židovského sviatku Chanuka. Pre Piešťany je blízkosť rôznych kultúr charakteristická a práve na tomto mieste sa stretávajú dve veľké náboženstvá, ktoré si svoje dôležité sviatky pripomínajú približne v rovnakom období.


Či už oslavujete Vianoce alebo Chanuku, prechádzka po Piešťanoch tu pre vás ešte končiť nemusí. Jej najlepším vyvrcholením bude posedenie v niektorej z tunajších kaviarní. Horúci nápoj totiž najlepšie chutí práve po dlhšom pobyte na čerstvom vzduchu.

-rp-